Bobby Evans Womens Jersey  Combat Kali Nedir | S.K.S Tactical Academy
sks-14

COMBAT KALİ NEDİR?

COMBAT KALİ  Kelime anlamı olarak söz edersek; Combat (mücadele etmek,dövüşmek )olarak tanımlanır.Kali ise  Filipin kökenli 500yıllık geçmişi gerçek  bir savaş sanatı olan ispanyolca olarak Escrima (kapışma),Arnis De Mano(El sanatları uzmanlığı)olarak ta anılır.Filipinler 7.107 adacıklardan oluşan bir ülkedir.Geniş bir Tarihi bilgi  edinmek için TIKLA.

Filipnlerde herbir adada farklı Kabilelere ve farklı inançlara sahiptir. Bu farklılıklar yaşamlarını iklim şartları koşulları, bulundukları ortam neticesinde nesilden nesle hayat mücadelesi vermeye devam etmektedir. Geçmişte kabileler arasında çıkan savaşlar olsun ve diğer bilinen İspanyollar ile verilen kanlı bir savaş mücadele etmişlerdir.Kendilerini kendi halkını koruyabilmek için ellerindeki mevcut silah tecisat bakımından savaş sanatlarını her Adada herbir kabile de farklı savaş sanatları mevcuttur.Bu yüzden Kali veya Escrima yada Arnis De Mano Serrada gibi sanatlarını nesilden nesle babadan oğula aktarılmaya devam etmektedir.

773dba32349a30bb06ee6f6ab7fb5204Artık Filipin Savaş Sanatı 2. Dünya Savaşı sonrası Filipin halkın bir kısmı Amerika Birleşik Devleti diğer ülkelere yerlemesiyle Filipin Savaş Sanatlarını yayılması ve öğretilmesi başlamıştır.Bunu enbüyük katkısı tabiiki Bruclee olmuştur.Brucllee en iyi arkadaşı ve öğrencisi olan GM Danny İnosanto'dan da Filipin legend100912Savaş Sanatı Kali teknikerini öğrenmiştir ve Enter Drgon,Ölüm Oyunu Filimlerinde de Nunchaku kısa sopalar ile yaptığı teknikler Kali Escrima teknikleridir.Bu dönemden itibaren Filipin Savaş Sanatının tanınması öğretimi diğer ülkelerde yayılmaya başlamıştır.

 

1280px-thumbnail

Yazımın başında Combat Kali nedir?demiştik.Combat Kali Filipin Ordusu tarafından icra edilen disiplinli bir şekilde hayatta kalma adına öğretilen öğrenemi gayet kolay pratik amaca yönelik teknikler barındırır.Bu teknikler başlık  olarak adı geçen Combat sistemi El tenkileri  olarak yer alır. Yani Kişinin vücudunu silahsız mücadelere karşı eğiterek hayatta kalabilmeleri için el teknikleri öğretilir.Bunu sonucunda her hangi bir meteryalı rahatlıkla kullanabilme yeteğine sahip olmaktadır.Diğer bir başlıkta Kali;buda ateşli silahların kullanabilme eğitimi  birlikte kesici aletleri kullanabilme teknikleri yer alır.Bu programları Bir çok Askeri birimler tarafından uygulanmaktadır.